Młodzi święci

Młodzi święci

Nazwa innowacji

 

Innowacja programowo-metodyczna skierowana do uczniów klasy czwartej.

Uzasadnienie potrzeby

 

Obecnie, gdy słowa takie jak autorytet, dobry przykład, szlachetność, honor utraciły swą wyrazistość i należne im miejsca w hierarchii wartości wielu ludzi, coraz chętniej kierujemy wzrok na świętych i zauważamy, że ich życie wciąż może fascynować, choć żyli w bardzo różnych, zazwyczaj "niedzisiejszych” epokach. Służą pogłębieniu wiedzy i kształtowaniu chrześcijańskich postaw opartych na najpiękniejszych wzorcach osobowych. Każdy z zaprezentowanych tu świętych i błogosławionych skłania dziecko do refleksji nad własnym życiem i do poszukiwania swojej własnej drogi ku świętości.

Cel główny

 

  • Ukazanie świętych jako ludzi, którzy szli drogą Ewangelii.
  • Uświadomienie, że każdy człowiek jest powołany do świętości.

Cel szczegółowy

• uświadomienie uczniom, że świętość jest w zasięgu każdego z nich,

• ukazanie przyjaźni z Bogiem i modlitwy, jako źródeł świętości,

• kształtowanie postawy troski o świętość własnego serca,

• rozwijanie odpowiedzialności za bliźnich i troski o ich dobro,

• kształtowanie kompetencji związanych z samowychowaniem,

• rozwijanie umiejętności pomocy innym,

• kształtowanie pozytywnych postaw i zachowań wobec innych,

• uświadamianie uczniom ich mocnych stron i osobistych wartości,

• wdrażanie do czerpania przykładu od ludzi będących pozytywnymi autorytetami,

• kształtowanie umiejętności wyrażania i okazywania uczuć.

Zakres innowacji

Dzięki udziałowi w innowacji dzieci bliżej poznają żywoty świętych, zrozumieją wybrane treści z Pisma Świętego, pogłębią tradycje i zwyczaje religijne, zbudują poczucie własnej wartości oraz odpowiedzialności za powierzone zadania i ukształtują swoją wyobraźnię. Uświadomią sobie, że były osoby w ich wieku, które również bardzo przeżywały przygotowania do sakramentu Pokuty i Eucharystii.

Czas trwania

Innowacja programowo – metodyczna jest przeznaczona dla klas 4 i realizowana co roku w tej klasie.

Sposoby realizacji

Innowacja będzie realizowana 1 godzinę w miesiącu w klasie 4. Uczniowie poznają życie 5 świętych, które były w ich wieku. Na każdą postać zaplanowano 2 godziny lekcyjne. W celu organizacji innowacji zastosowane będą metody polegające na pracy zespołowej i indywidualnej, wykładzie, metodach aktywizujących, dramie, inscenizacji i plakacie.

Środki realizacji  wykorzystane w innowacji – Pismo Święte, wybrane pozycje książkowe prezentujące życie świętych oraz filmy.

Przewidziane efekty

Wybrane żywota świętych pozwolą dzieciom przede wszystkim odnaleźć odpowiedź na ich bolączki. Sytuacje, w których się znaleźli, mogą przypominać te z naszego życia. Decyzje, jakie podjęli, mogą być również wskazówkami dla nich samych. A mogą prosić o umocnienie na drodze, którą idą. W modlitwie nie chodzi o przekonywanie Boga i świętych do naszych racji, ale o towarzyszenie i otwieranie się na łaskę, którą Bóg chce nam dać.

Poznanie fantastycznych świętych, którzy pomogą poradzić sobie z codziennością i odkryć piękno życia.

Sposób ewaluacji

Celem ewaluacji jest poznanie stopnia zaangażowania uczniów do systematycznego przystępowania do sakramentów, pokonywania swoich słabości, wzmocnienie poczucia wartości i umiejętność pracy w grupie. Po każdych zajęciach będzie prowadzona rozmowa pozwalająca poznać stopień przyswojenia nowych wiadomości o świętych.

Wykonane przez uczniów klasy 4 plakaty, prace plastyczne, scenki będą zaprezentowane kolegom i koleżankom z klasy 3 mają na celu zachęcić do głębszego zrozumienia istoty sakramentu Pokuty i Eucharystii.  Zaś uczniom klasy 4 uświadomią, że święci są bardzo bliscy nam współczesnym ludziom. Mieli podobne kłopoty, pragnienia i zainteresowania. Potrafili wiele poświęcić, żeby spełnić swoje marzenia. Święci byli bardzo szczęśliwi, pełni pasji i radości, ponieważ nade wszystko ukochali Boga. Z wielką radością wspominajmy wszystkich świętych. Pamiętajmy, że każdy z nas jest powołany do świętości.

Ta innowacja ma na celu zachęcić dzieci do wybrania sobie patrona i powierzenia mu swoich radości, problemów czy kłopotów.