„Muzycznie, baletowo, teatralnie, czyli bardzo kulturalnie"

Innowacja pedagogiczna: „Muzycznie, baletowo, teatralnie, czyli bardzo kulturalnie

wdrożona została przez Małgorzatę Piorunowską, a realizowana jest w terminie
od 01.09.2017 r. - nadal  podczas zajęć koła teatralnego oraz wycieczek.

Innowacja skierowana jest do uczniów klas IV-VIII chcących poszerzyć wiedzę
o teatrze, sztuce, muzyce klasycznej i przeżyć niecodzienne chwile w abstrakcyjnej, niepowtarzalnej rzeczywistości. Ogólna wiedza o sztuce potrzebna jest każdemu człowiekowi, aby kierował się pozytywnymi wartościami i był wrażliwy na innych ludzi. To właśnie wyjścia na koncerty, wystawy, spektakle mają na celu wzbudzić wrażliwość na piękno, pokazać dzieciom, że: istnieją inne wartości poza dobrami materialnymi, że istnieją pewne ślady, po których można dotrzeć do sedna naszej kultury narodowej i symboliki. W dobie nowoczesnej technologii
 i komputeryzacji życia powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby nasze dzieci nie rozwijały się jednotorowo. Świadomy i umiejętny kontakt ze sztuką zapobiega takiemu zjawisku. Wychowanie przez sztukę jest najbardziej prawidłową drogą do pokazania świata młodemu człowiekowi. Niezmiernie ważne jest realizowanie tych założeń nie tylko w szkole. W związku z powyższym należy zwracać większą uwagę na rozwój dziecka poprzez obcowanie ze sztuką, która kształtuje jego osobowość i wzbogaca o nowe doświadczenia.

Cele innowacji:

v  propagowanie wysokiej kultury wśród uczniów;

v  umożliwienie częstego kontaktu ze sztuką;

v  wyzwalanie aktywności twórczej, wrażliwości i ciekawości świata;

v  wzmocnienie poczucia więzi z grupą i własną szkołą:

v  wdrażanie do aktywnego odbioru dóbr kultury;

v  pogłębianie wiedzy o teatrze;

v  rozpoznawanie rodzajów oglądanych przedstawień;

v  poznanie teatru „od kuchni”;

v  wyrabianie potrzeby i chęci bywania na koncertach oraz rozwijanie wrażliwości na piękno muzyki;

v  pobudzanie i wzbogacanie swojej wyobraźni;

v  wzbogacanie słownictwa w wypowiedziach ustnych;

v  pogłębianie wiadomości z dziedziny sztuki;

v  włączanie rodziców do pomocy przy organizacji różnego rodzaju imprez;

v  obcowanie ze sztuką w świetle odświętnej, uroczystej scenerii;

v  rozwijanie pozytywnych cech charakteru: tolerancja, życzliwość i szacunek;

v  ciekawe i pożyteczne spędzanie czasu wolnego.

Działania w roku szkolnym 2017/2018

• 28.10.2017r. odbyła się wycieczka uczniów z klas IV-VII do teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu na sztukę pt:„O dziewczynce, która podeptała chleb” . Po spektaklu miała miejsce rozmowa z pracownikiem impresariatu na temat historii teatru, zwiedzenie kulis.
  • 6.12.2017r. miała miejsce wycieczka uczniów klas IV-VII do Filharmonii Kaliskiej na „Koncert mikołajkowy”.
  • 15.12.2017r. odbyła się wycieczka uczniów klas VI i VII do Filharmonii Kaliskiej na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Adama Bałdycha pt: Pamiętniki”.
  • 20.12.2017r. uczniowie klas IV-VII pojechali do Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki
    w Poznaniu na przedstawienie baletowe pt. : „Dziadek do orzechów”.
  • Raz w tygodniu odbywały się zajęcia koła teatralnego w szkole. Tegorocznym sukcesem był występ na Festiwalu Teatrów Szkolnych
    w Koźminku ze sztuką „Poczekalnia:” i zajęcie II miejsca oraz wyróżnień dla aktorów.

Działania w roku szkolnym 2018/2019

• W ramach innowacji dwa razy w miesiącu odbywały się zajęcia koła teatralnego,
    do którego należało 12 uczniów klas IV i V.
  • Dnia 7 lutego uczniowie klas IV-VIII pojechali do teatru im. W. Bogusławskiego
    na spektakl pt: Wojowniczka”.
  • Dnia 22 maja uczniowie wzięli udział w koncercie muzyki irlandzkiej.
  •  Dnia 22 maja uczniowie klas IV, V, należący do szkolnego koła teatralnego, wzięli udział w Festiwalu Teatrów Szkolnych w Koźminku, gdzie zajęli I miejsce
    z przedstawieniem pt: „Bajki Pana Bałagana”. Dwoje uczniów: Zuzanna Woźniak
    z klasy V i Miłosz Klaska z klasy IV, otrzymali wyróżnienia za szczególne zdolności aktorskie.

Działania w roku szkolnym 2021/2022

• dnia 28.10.2021r. uczniowie klas IV i V za pośrednictwem Internetowego Teatru dla Szkół TVP obejrzeli spektakl Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze pt:” Tymoteusz wśród ptaków”.
  • dnia 06.12.2021r. uczniowie klasy V wyjechali do kina Cibema 3D w Kaliszu na film pt: ”Wilk, lew i ja”. Uczestnictwu w wydarzeniu towarzyszyły pogadanki na temat zachowania w kinie i teatrze.
  • dnia 15.03.2022r. uczniowie klas 4-8 pojechali do kina Cinema 3D w Kaliszu na filmy pt: „Wiki i jej Sekret” oraz „Uncharted”.
  • dnia 12.05.2022r. uczniowie klas 4 i 5  za pośrednictwem Internetowego Teatru dla Szkół TVP obejrzeli spektakl z Teatru im. S.Żeromskiego w Kielcach” pt:” Opowieści z Narnii”.
  • Podczas zajęć koła teatralnego uczniowie „bawili się w teatr” przygotowywali się do wystąpień scenicznych, min. do występów z okazji Święta Niepodległości. Przygotowali przedstawienie teatralne dla dzieci na temat tolerancji i akceptacji inności pt: ”Dziób w dziób”, które wystawili dnia 1.06.2022r. w Przedszkolu Samorządowym w Żelazkowie oraz dnia 22.06.2022r. w naszej szkole dla uczniów klas 0-3.
  • Oglądanie na lekcjach adaptacji filmowych omawianych lektur, co było  formą utrwalenia wiadomości. Na lekcjach języka polskiego uczniowie omawiali różne sposoby adaptacji, a także  pisali dłuższe wypowiedzi na temat obejrzanych filmów.

Uczniowie dzięki wprowadzonej innowacji są lepiej przygotowani
do świadomego uczestnictwa w kulturze, mają świadomość korzystania z różnych propozycji kulturalnego spędzania wolnego czasu, poznają różne formy teatralne, stosują w praktyce zasady właściwego zachowania się w miejscach publicznych,
a dzięki udziałowi w zajęciach koła teatralnego uczą się umiejętnego wyrażania emocji i uczuć za pomocą gestu, ruchu i mimiki, jak również uczą się zgodnego współpracowania w grupie, wykazywania postawy koleżeńskiej życzliwości
i zaufania.