Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. Historia szkoły

Historia szkoły

Z historii szkoły…

   Początki szkoły w Żelazkowie sięgają 1918 roku. Inicjatorem jej założenia był Józef Radoński dziedzic włości żelazkowskich, który oddał bezpłatnie na potrzeby szkoły, budynek w koszarach. Budynek ten składał się z dwóch pomieszczeń: pokoju przeznaczonego na mieszkanie dla nauczyciela i jednej sali lekcyjnej. W 1939 rozpoczęto budowę nowej szkoły po wschodniej stronie szosy „goliszewskiej”,  w sąsiedztwie kolonii domów pracowników folwarcznych. Po wybuchu wojny szkoła działała tylko dwa miesiące. Po zajęciu Żelazkowa przez wojska niemieckie szkoła przestała istnieć.

   W styczniu 1945 roku Ziemia Kaliska została wyzwolona już 28 lutego  rozpoczęto organizowanie Publicznej Szkoły Powszechnej w Żelazkowie. Szkołę umieszczono w budynku opuszczonego dworu. 7 listopada 1948 r. po niemal dziesięciu latach od rozpoczęcia budowy, został poświecony i oddany do użytkowania budynek szkolny przy szosie „goliszewskiej” ukończony dzięki pracy mieszkańców wsi. W tym niewielkim budynku była kancelaria szkoły i dwie sale lekcyjne, nadal też korzystano z pomieszczeń dawnego dworu. Do 1967 roku szkoła w Żelazkowie mieściła się w dwóch budynkach. W roku 1965 rozpoczęła się budowa nowej szkoły, po dwu latach budowa została ukończona. To nasza dzisiejsza szkoła, lecz pierwotnie budynek był mniejszy. Miał 5 sal lekcyjnych (jedna z nich to dzisiejsze pomieszczenie biblioteki), pracownię do zajęć praktycznych (dzisiejsza sala zerówki). W miejscu pomieszczeń zajmowanych dziś przez panią dyrektor znajdowały się sanitariaty. Po sześciu latach jej funkcjonowania 14 października 1973 roku odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Zgodnie z odczytanym aktem, od tej chwili Szkoła Podstawowa w Żelazkowie nosi imię Komisji Edukacji Narodowej. W trakcie uroczystości odsłonięta została pamiątkowa tablica oraz przekazano na ręce uczniów sztandar ufundowany przez rodziców.

Pod koniec lat 70-tych rozpoczęto rozbudowę szkoły, wydłużono korytarz szkolny, dobudowano dwie sale lekcyjne, pokój nauczycielski i większe toalety dla chłopców i dziewcząt. Nadal jednak brakowało pomieszczenia do prowadzenia lekcji wych. fizycznego. Dlatego też 17 listopada 1993 roku z inicjatywy Rady Rodziców powołano Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej.  Budowa finansowana była przez władze samorządowe, ale wiele prac wykonali rodzice uczniów. 21 października 1995 r. odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Duża, dobrze wyposażona sala gimnastyczna z zapleczem: szatniami, sanitariatami i natryskami do dzisiaj cieszy wszystkich uczniów. Od tego czasu do chwili obecnej budynek szkolny istnieje w niezmienionej formie.

W 1999 r. kolejna reforma systemu oświaty spowodowała, że szkoła podstawowa  w Żelazkowie stała się szkołą sześcioklasową.

 

Dyrektorzy szkoły:

Józef Szwed (1945 – 1966)

Stanisław Trawnik (1966 -1975) ; (1978 -1985)

Edward Kupaj (1975 – 1978)

 Anna Główczyńska  (1985 -2007)

 Beata Przygodzka (2007 – 2013)

Izabela Wawrzyniak (2013 - 2023)

 Nauczyciele, którzy w szkole pracowali najdłużej:

 Kazimiera Zielińska,

Janina Kowalska,

Anna Główczyńska,

Teresa Wielgosz,

Danuta Trawnik,

Urszula Woźniak,

Maria Szymańska,

Anna Różańska, 

Józef Szwed,

Stanisław Trawnik,

Włodzimierz Kowalczyk.

Jubileusz 50-lecia nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej Szkole Podstawowej w Żelazkowie.

Jubileusz 50-lecia nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej Szkole Podstawowej  w Żelazkowie odbył się 30 listopada 2023 r.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Ilona Chrzanowska. Powitała gości, wśród których znaleźli się: pan Michał Kraszkiewicz wójt Gminy Żelazków, pani Alicja Łuczak radna powiatu kaliskiego, pan Józef Leśny przewodniczący Rady Gminy Żelazków, Ksiądz Eugeniusz Walczak Proboszcz Parafii w Goliszewie, pan Arkadiusz Czerniej radny Urzędu Gminy Żelazków, pani Elżbieta Wojtyła kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu, pani Magdalena Lielbriedis wizytator delegatury kaliskiej Kuratorium Oświaty w Poznaniu, pani Emilia Gwóźdź dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Żelazków, pani Aneta Maciak kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej   w Żelazkowie, pan Lech Gnerowicz prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Żelazkowie, pani Aleksandra Klaska sołtys Sołectwa Żelazków oraz pani Ewelina Ścieszek przewodnicząca Rady Rodziców.

Jedną z ważniejszych części tego wyjątkowego spotkania było podpisanie aktu erekcyjnego dotyczącego rozbudowy Szkoły Podstawowej  im. Komisji Edukacji Narodowej w Żelazkowie, którego treść odczytała Dyrektor Zespołu Szkół w Żelazkowie Pani Ilona Chrzanowska. Podpis na akcie złożyli wójt Gminy Żelazków pan Michał Kraszkiewicz, pani Dyrektor, przewodniczący Rady Gminy Żelazków pan Józef Leśny, przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewelina Ścieszek oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Marika Chmielewska.

Akt erekcyjny wraz z rysunkami dzieci,  listami,  zdjęciami młodzieży, pamiątkami uczniów został umieszczony w Kapsule Czasu, która będzie otwarta za 20 lat.

Podczas jubileuszu dyrektor szkoły przyjęła serdeczne gratulacje i życzenia od wielu szanowanych gości.

Podczas tego wyjątkowego święta przeszłość przeplatała się z teraźniejszością.  W przygotowanie uroczystości zaangażowali się nauczyciele emerytowani, absolwenci  i uczniowie szkoły, m. in.  pani Kazimiera Zielińska – emerytowana nauczycielka języka polskiego, pani Alicja Łuczak radna powiatu kaliskiego – absolwentka szkoły,...

Czytaj więcej o: Jubileusz 50-lecia nadania imienia Komisji Edukacji Narodowej Szkole Podstawowej w Żelazkowie.