Kilka ciekawostek związanych z czytaniem

Ciekawostki związane z czytaniem

1. Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.

2. Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7

rokiem  życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.

1. Według badaczy z Uniwersytetu Yale, trzy czwarte uczniów, którzy radzą sobie słabo z czytaniem w trzeciej klasie podstawówki, będą radzić sobie słabo w dalszej karierze szkolnej i zawodowej.
  1. Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa i pół razy częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i ponad jeden i pół razy częściej uczestniczą w zajęciach sportowych.
  1. Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny.
  1. Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.
  1. Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.
  1. Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.
  1. Na 18 stronie ludzie najczęściej tracą zainteresowanie książką?
  1.  Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.