A może coś o zdrowiu? - to warto przeczytać

“Co to ten rak?” dr S.Herlofsen, D.Geisler

Coraz więcej dzieci styka się z tą chorobą w domu, szkole, w sąsiedztwie. Jak rozmawiać z dzieckiem o raku? Jak odpowiadać na trudne pytania z nim związane?

Z pomocą przychodzi niezwykle wyważona książka “Co to ten rak?”. Doktor Sarah Herlofsen otwarcie i łagodnie opowiada o tym, czym jest nowotwór, jak rozwija się w organizmie, jak przebiega leczenie, w jaki sposób organizm się broni. Odpowiada na autentyczne pytania dzieci, czasem tak trudne, że łzy same stają w oczach. Żadne pytanie nie jest tu jednak zlekceważone, pominięte, odpowiedzi nie są wymijające. Są prawdziwe, pełne szacunku dla dziecka i jego emocji, dają nadzieję i wiarę, ale i pomagają przygotować się na najgorsze (na tyle na ile jest to w ogóle możliwe).

 

„Przekroje” A. Sowińska, A. Frączek

 

Było sobie życie… w owocach i warzywach. Witamina B zawsze z książką w dłoni łatwo koncentrowała się w śliwce lub selerze. Pektyna, która od rana wymiatała toksyny, rozgościła się w jabłku i truskawce, natomiast zasadniczy wapń upodobał sobie brokuły. Gdzie skrył się magnez – wieczny optymista i kto zamieszkał w pietruszce?

"Przekroje" Sowińskiej to wciągająca, wielowątkowa narracja, łącząca świat realny z bajkowym jak niegdyś czynił to francuski serial animowany "Było sobie życie".

 

„Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?” Anna Manna Poznańska

 

Edukacyjna książka dla dzieci o próchnicy, przeznaczona dla czytelnika w wieku od 0 do 150 lat.

Zdradzę wam tajemnicę... - pani, która ma psa Gryzaka, ma trzecie zęby schowane w szufladzie! Dla małej Lukrecji nie ma tematów tabu. Pyta wprost w zrozumiałym dla dzieci języku, ponieważ nie chce mieć zębów jak tata Krzysia i żeby brzydko pachniało z buzi, jak wujkowi!  Jest siła wyczerpujących odpowiedzi na pytania. Wewnątrz książki znajduje się poradnik napisany z pomocą polskich dentystów.

 

„Recepta na zdrowie” Wiesława Pyrcz

 

Książka zawiera zbiór twórczych porad i wskazówek adresowanych do najmłodszych
czytelników, mówiących o tym, co należy robić, aby być zdrowym. Wiersze dotyczą
tematyki odżywiania, higieny osobistej, aktywności ruchowej oraz bezpieczeństwa.
Powstała  w oparciu o wnikliwą obserwację zachowań zdrowotnych dzieci i doświadczenie autorki.

 

„Jak to działa? Wiem, co jem” Daria Pociecha

Czym jest piramida żywieniowa? Do czego służą witaminy? Co to są kalorie? Czy warto jeść warzywa i owoce? Książka „Jak to działa? Wiem, co jem” zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących zdrowego odżywiania. W sposób jasny i prosty wyjaśniono to, co z pozoru skomplikowane. Pomagają w tym zabawne ilustracje. „Jak to działa? Wiem, co jem” to kopalnia odpowiedzi na arcytrudne pytania!

"Kto ma nosa do zdrowia?" Patrick McKeown

"Kto ma nosa do zdrowia?" to pięknie zilustrowana książka na temat prawidłowego oddychania dzieci i młodzieży. 95% krzywych zębów nie jest wynikiem złych genów, ale nieprawidłowego oddychania i niewłaściwej pracy języka. Każde dziecko ma potencjał, by rozwinąć ładną twarz i mieć proste zęby.

Książka "Kto ma nosa do zdrowia?" to 3 w 1.

  1. Komiks dla nastolatków.

Ciekawa historia dwóch nastolatek, które uczą się prawidłowo oddychać. Jedna z nich ma ładnie rozwiniętą buzię, bo oddychała przez nos. Druga ma krzywe zęby, bo ciągle oddychała przez usta. Dzięki tej książce nastoletnie dziecko zrozumie na konkretnych przykładach dlaczego warto prawidłowo oddychać i poznać konkretne ćwiczenia, by to osiągnąć.

  1. Poradnik dla rodziców.                                                                                                         

Przystępna teoria:

-      na temat prawidłowego oddychania

-      skąd się biorą krzywe zęby

-      jak zadbać o prawidłowy zgryz i rozwój ładnej twarzy dziecka

  1. Bajka dla najmłodszych.

Pięknie zilustrowana historia Tadzika, który ciągle oddycha przez buzię, choruje i nie ma kondycji. Tadzik spotyka czarodzieja Nosalka, który prowadzi go przez różne ćwiczenia oddechowe i przekazuje mu sekrety MOCy oddechu.