Literatura dla dzieci przyjazna środowisku – propozycje.

Bycie eko to nie moda, a konieczność.

Oto przykłady książek uczących odpowiedzialności za otaczający świat.

  1.      „Draka ekonieboraka” Eliza Saroma-Stępniewska, Iwona Wierzba, Emilia Dziubak 

Jej bohater to człowiek przeciętny, ignorant z wąsem bez charakteru. Leje wodę, nałogowo łowi promocje, rzuca papierki jak słowa na wiatr. Do czasu: za każde przewinienie dostaje srogą nauczkę i na końcu przechodzi wewnętrzną przemianę. W ślad za winowajcą podąża Profesor Sumienie, którego archiwum to kopalnia anegdot, statystyk i pożytecznych rad. Książka ta w przystępny sposób pokazuje dziecku, jak ważne jest dbanie o środowisko i że ekopostawa to pierwszy objaw dojrzałości.

       2.        „Zwierzokracja” Ola Woldańska-Płocińska

O relacjach ludzi i zwierząt od prehistorii po współczesność. Możemy sprawdzić, jak mumifikowano koty, podyskutować z filozofami o traktowaniu zwierząt, zastanowić się nad losem cyrkowych słoni lub świątecznych karpi. "Zwierzokracja" uczy przede wszystkim szacunku do innych stworzeń, współodczuwania i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości.

       3.      "Umarły Las", "Nieumarły Las" i "Zew padliny" Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Ciekawy i pouczający cykl komiksów o Umarłym Lesie. Dziki Wschód, dzika przyroda, czyli pełen zwrotów akcji ptasi western sugestywnie tłumaczy istotę funkcjonowania lasu naturalnego i mówi o niepożądanych skutkach ingerencji w środowisko. Autorzy przełamują tabu: martwe drzewa stają się szansą rozwoju wielu gatunków roślin i ptaków, chaos jawi się jako tętniąca życiem przestrzeń, a nawet ohydna padlina zostaje odczarowana.

     4.      „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!” G. Raidt

To pozycja tak naprawdę dla całej rodziny. Oprócz masy interesujących informacji o tytułowych śmieciach (np. że bywają eksponatami muzealnymi), mamy tu wiele praktycznych wskazówek, jak żyć bardziej eko, jak starać się unikać wytwarzania śmieci i jak sobie z nimi radzić.

Można dowiedzieć się też, jak wyglądają współczesne wysypiska i co mają wspólnego z górkami do zjeżdżania na sankach, co się robi z toksycznymi odpadami, jak pomysłowo można naprawić stare, zniszczone rzeczy, dlaczego w dzisiejszych czasach sprzęty tak szybko się psują…

        5.      „Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” K. Scharmacher-Schreiber

Wspaniała książka, z której można dowiedzieć się mnóstwa nowych rzeczy o klimacie w różnych miejscach na Ziemi, pogodzie, porach roku, efekcie cieplarnianym i jego przyczynach. Jakie są skutki ocieplenia klimatu i topnienia lodu na biegunie północnym? Co możemy z tym zrobić? Poznamy różne rodzaje źródeł energii, proekologiczne rozwiązania i małe zmiany, które możemy wprowadzić we własnym domu. Ilustracje pomagają w zrozumieniu zagadnień, nie brak przykładów i schematów.

  

      6.    Trzy życzenia” A. Paszkiewicz, J. Bartosik

Odwrócona opowieść o złotej rybce z ekologią na pierwszym planie. W jeziorze źle się dzieje – jest w nim coraz więcej śmieci, które stają się poważnym zagrożeniem dla życia ryb i innych podwodnych mieszkańców. Szansą na poprawę sytuacji jest zupełnie nieoczekiwana sytuacja – pewnego dnia złota rybka zostaje złowiona. Nie spełnia jednak życzeń, tylko sama je wypowiada.

Książka w ciekawej formie przybliża nie tylko skutki zaśmiecania środowiska, ale też wskazuje działania, które mogą pomóc chronić środowisko i zwierzęta w nim żyjące.

 

       7. "Skok na smog" Anna Kaszuba-Dębska, Dorota Majkowska-Szajer

Hanka ma dość siedzenia w domu i trucia o smogu, dachowiec Paloma o związkach chemicznych wie wszystko, a wśród psich mieszańców nie ma lepszego tropiciela niż Misiek. Mają wspólny cel: walkę z "jej śmierdzącą wysokością Niską Emisją". Kim są mikrotruciciele i jakie gatunki roślin zatrzymują zanieczyszczenia? Wcale nie jest tak lekko ani zabawnie, jak mogłoby się wydawać. 

 "Skok na smog" uświadamia, że na działanie nigdy nie jest za późno, a najprościej zacząć zmianę od własnych nawyków.

 

(źródło: culture.pl; mamacarla.pl)